About autogas we know everything

Sekwencyjny wtrysk gazu IV generacji to najnowocześniejsze rozwiązania dla zasilania silników gazem. O zaawansowaniu technologicznym świadczy fakt, iż do sterowania wtryskiwaczami gazu wykorzystuje się oryginalne sygnały sterujące wtryskiwaczami benzyny (oddzielnie dla każdego cylindra). Jest to instalacja gazowa przeznaczona do zaawansowanych technologicznie silników wyposażonych w wielopunktowy wtrysk benzyny.

BUDOWA

  1. reduktor-parownik
  2. wtryskiwacze gazu
  3. Sterownik wtrysku gazu (ECU Gaz)
  4. filtr fazy lotnej gazu
  5. przełącznik benzyna /gaz
  6. zbiornik LPG


ZASADA DZIAŁANIA sekwencyjnego wtrysku gazu STELLA - ESI  (Elpigaz Sequential Injection)

  1. Po otwarciu elektrozaworu wypływu na wielozaworze, zamontowanym na zbiorniku gazu wskutek panującego w nim ciśnienia, gaz w fazie płynnej ze zbiornika przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do reduktora-parownika (1) zintegrowanego z filtrem fazy płynnej LPG i elektrozaworem gazu.
  2. Gdy silnik nie pracuje lub jest zasilany benzyną elektrozawór gazu na reduktorze-parowniku (1) oraz elektrozawór wypływu na wielozaworze są zamknięte – wypływ gazu ze zbiornika jest odcięty.
  3. Po otwarciu elektrozaworu wypływu na wielozaworze i elektrozaworu gazu na reduktorze- parowniku (1) przez wybranie przełącznikiem (5) zasilania gazem i załączenia zasilania gazem, LPG w fazie płynnej przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do wnętrza reduktora-parownika (1), gdzie wskutek podgrzania (płynem doprowadzonym przewodami z układu chłodzenia silnika) odparowuje a następnie przechodzi w stan lotny. Reduktor w czasie pracy utrzymuje na wyjściu zadane ciśnienie.
  4. Gaz w fazie lotnej przepływa z reduktora-parownika przez przewody gazowe, filtr szeregowy fazy lotnej gazu (4), wtryskiwacze (2) i nyple do poszczególnych cylindrów silnika Indywidualne doprowadzenie i sterowanie dawką gazu indywidualnie dla każde cylindra (wtrysk sekwencyjny) jest cechą charakterystyczną urządzeń 4-tej generacji
  5. Przełącznik (5) służy do wyboru układu zasilania silnikiem (gazem lub benzyną), wskazuje ilość gazu w zbiorniku oraz sygnalizuje powrót silnika na zasilanie gazem lub usterkę w układzie zasilania gazem.

Napełnianie zbiornika LPG następuje przez wlew gazu, umieszczany w zderzaku lub jego okolicach, lub coraz częściej w pobliżu wlewu paliwa do samochodu.