About autogas we know everything

Instalacje mikserowe (tradycyjne) to najstarsze i najprostsze rozwiązania sprawdzające się w silnikach gaźnikowych i wtryskach jednopunktowych.

Gazowe układy zasilania I generacji to proste w budowie instalacje. Z reduktora-parownika gaz po odparowaniu zasysany jest do miksera. Wybór paliwa (benzyna/gaz) odbywa się za pomocą przełącznika.

Gazowe układy zasilania II generacji to rozbudowane instalacje 1-szej generacji wyposażone dodatkowo w Układ Sterujący ilością gazu współpracujący z sondą lambda służący do zmiany ilości gazu przepływającego pomiędzy reduktorem-parownikiem a mikserem.


BUDOWA instalacji I i II generacji:

  • reduktor-parownik
  • register
  • mikser
  • przełącznik benzyna/gaz
  • elektrozawór benzyny
  • wlew gazu
  • wielozawór z obudową
  • zbiornik LPG


ZASADA DZIAŁANIA

Zasada działania instalacji mikserowych I i II generacji jest podobna, różnica polega w sterowaniu ilością dopływu gazu do silnika - w instalacjach II generacji wykorzystuje się dodatkową elektronikę (układy sterujące ilością gazu). Poszczególne elementy mogą występować w różnej konfiguracji – ExclusiveLine lub PopularLine - w zależności od wyboru dokonanego przez klienta oraz rodzaju pojazdu (rok produkcji, moc silnika, ilość cylindrów).


W systemach I generacji mieszanka gazowo-powietrzna powstaje w mikserze i nie podlega regulacji w czasie pracy silnika.

Zasada działania gazowego układu zasilania I generacji:

  1. Po otwarciu elektrozaworu wypływu na wielozaworze zamontowanym na zbiorniku gazu wskutek panującego w nim ciśnienia, gaz w fazie płynnej ze zbiornika przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do reduktora - parownika zintegrowanego z zaworem gazowym.
  2. Gdy silnik nie pracuje lub jest zasilany benzyną elektrozawór gazu na reduktorze-parowniku oraz elektrozawór wypływu na wielozaworze są zamknięte – gaz nie wypływa ze zbiornika.
  3. Po otwarciu elektrozaworu gazu na reduktorze - parowniku i elektrozaworu na wielozaworze przez wybranie przełącznikiem „zasilania gazem” i załączeniem zasilania, gaz w fazie płynnej przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do reduktora – parownika, gdzie w skutek podgrzania (płynem doprowadzonym przewodami z układu chłodzenia silnika) odparowuje i przechodzi w stan lotny.
  4. Z reduktora – parownika gaz w fazie lotnej przepływa przez przewody gazowe, register a następnie przez mikser do kolektora ssącego i dalej do cylindrów silnika.
  5. Elektrozawór benzyny służy do odcięcia dopływu benzyny do gaźnika podczas pracy silnika na gazie (w silnikach gaźnikowych).
  6. Przełącznik służy do wyboru podawanego do silnika rodzaju paliwa (gaz lub benzyna).  
  7. Napełnianie zbiornika LPG następuje przez wlew gazu, umieszczany w zderzaku lub jego okolicach, lub coraz częściej w pobliżu wlewu paliwa do samochodu.


W systemach II generacji skład mieszanki podlega ciągłej regulacji zależnie od reżimu pracy silnika.

Zasada działania gazowego układu zasilania II generacji:

  1. Po otwarciu elektrozaworu wypływu na wielozaworze zamontowanym na zbiorniku gazu  wskutek panującego ciśnienia, gaz w fazie płynnej ze zbiornika przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do reduktora parownika zintegrowanego z zaworem gazowym.
  2. Gdy silnik nie pracuje lub jest zasilany benzyną elektrozawór gazu na reduktorze-parowniku oraz elektrozawór wypływu na wielozaworze są zamknięte – gaz nie wypływa ze zbiornika.
  3. Po otwarciu elektrozaworu gazu na reduktorze-parowniku i elektrozaworu na wielozaworze  przez wybranie przełącznikiem „zasilania gazem” i załączeniem zasilania, gaz w fazie płynnej przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do reduktora – parownika , gdzie w skutek podgrzania (płynem doprowadzonym przewodami z układu chłodzenia silnika) odparowuje i przechodzi w stan lotny.
  4. Z reduktora – parownika gaz w fazie lotnej przepływa przez przewody gazowe, attuator a następnie przez mikser do kolektora ssącego i dalej do cylindrów silnika. Attuator jest elementem wykonawczym, w którym następuje zmiana ilości gazu podawanego do silnika w poszczególnych reżimach jego pracy na podstawie sygnałów otrzymywanych ze sterownika elektronicznego sterującego ilością gazu (układu sterującego).
  5. Emulator wtryskiwaczy benzynowych służy do odcięcia dopływu benzyny podczas pracy silnika na gazie.
  6. Przełącznik  służy do wyboru podawanego do silnika rodzaju paliwa (gaz lub benzyna).
  7. Napełnianie zbiornika LPG następuje przez wlew gazu, umieszczany w zderzaku lub jego okolicach, lub coraz częściej w pobliżu wlewu paliwa do samochodu.