About autogas we know everything

Rozwiązania z wykorzystaniem LPG w silnikach wysokoprężnych.

Zasilanie gazowe nie jest wyłączną domeną dla silników niskoprężnych (benzynowych). Paliwo gazowe wykorzystuje się także do zasilania silników wysokoprężnych (diesla).


Aktualnie można wyróżnić następujące rozwiązania:

  • mono fuel – polega na przerobieniu silników wysokoprężnych na niskoprężne
  • dual fuel – olej napędowy podawany jest w ilości umożliwiającej inicjację samozapłonu w cylindrze (5-30%), a resztę energii podaje się w paliwie gazowym, takie rozwiązanie oprócz montażu instalacji zasilania LPG wymaga systemu ograniczającego dawkę oleju napędowego
  • diesel gaz – wzbogacenie zasysanego powietrza.


MONO FUEL

Systemy dedykowane - przygotowywane na konkretne zlecenie klienta. Silniki Diesla można zasilać LPG w różny sposób. Jednym z nich jest przeróbka silnika Diesla z zapłonem samoczynnym (ZS) na silnik z zapłonem iskrowym (ZI) - MONO FUEL. Wiąże się to z całkowitą przebudową silnika. Następuje całkowity demontaż aparatury wtryskowej, należy zmodyfikować konstrukcję głowicy i dna tłoka, co wiąże się z rozbiórką całego silnika.

Kolejnym elementem jest uzbrojenie silnika we wszystkie elementy układu zapłonowego silnika o zapłonie iskrowym ZI. A więc trzeba wyposażyć silnik w:

  • świece zapłonowe
  • cewkę zapłonową 
  • czujnik położenia wału korbowego 
  • sterownik do zarządzania całym układem.

Dodatkowo silnik należy uzbroić w:

  • wtryskiwacz gazu
  • zespól przepustnicy powietrza oraz 
  • element sprawdzający mieszankę, czyli sondę Lambda jak i katalizator.


DUAL FUEL

To tzw. Gazo Diesel - skomplikowany z uwagi na występowanie efektu spalania detonacyjnego. Zasilanie silnika Diesla następuje poprzez ograniczenie oleju napędowego i zastąpienie go LPG. Olej napędowy podawany jest w ilości umożliwiającej inicjację samozapłonu w cylindrze (5-30%).Resztę energii podaje się w paliwie gazowym.

Takie rozwiązanie oprócz montażu instalacji zasilania LPG wymaga systemu ograniczającego dawkę oleju napędowego.  System ten bywa jednak dość skomplikowany z uwagi na występowanie efektu spalania detonacyjnego. Każda tego typu instalacja musi być dedykowana dla konkretnego typu silnika.


DIESEL GAZ

W tym rozwiązaniu LPG jest tylko dodatkiem.

Rozkład udziału zużycia paliw:

  • ON -około 80%
  • LPG - 20%

Dodanie LPG nie występuje kiedy silnik pracuje na biegu jałowym.

Efektywność systemu jest największa podczas pokonywania długich dystansów i pod obciążeniem. System ten najlepiej sprawuje się w pojazdach ciężarowych, dużych maszynach rolniczych, traktorach, generatorach prądu i innych urządzeniach zasilanych silnikami Diesla.

Należy powiedzieć również o korzyściach dla samego silnika. Mam tu na myśli głównie silniki z systemem Common Rail. Przez dodanie LPG i ograniczeniu dawki ON w znaczący sposób przyczyniamy się do zwiększenia żywotności silnika poprzez niższe ciśnienia w elementach zasilania przy tej samej pozycji pedału gazu. Jest to bardzo ważny aspekt w pojazdach ciężarowych, które pokonują znaczne dystanse a naprawy systemów common rail nie należą do tanich.